Sport i Nowoczesny Patriotyzm

IDEA PROGRAMU

Program „Sport i nowoczesny patriotyzm – budowanie wspólnoty młodych Polaków” to projekt skierowany do młodych sportowców ze szczególnym uwzględnieniem chłopców w wieku od 6 do 14 roku życia. Chcemy wychowywać poprzez sport, który jest wspaniałym narzędziem komunikacji z najmłodszym pokoleniem.

Program opiera się na pięciu turniejach piłkarskich, które oprócz rywalizacji sportowej są bogate w elementy edukacyjne, historyczne oraz patriotyczne. W turniejach biorą udział nie tylko chłopcy z warszawskich klubów, ale również innych polskich miast oraz Polacy z zagranicy. Chcemy ukazywać uczestnikom dobre wzorce do naśladowania, budować poczucie odpowiedzialności za losy Rzeczypospolitej, a także stwarzać możliwość integracji i nawiązywania nowych relacji.

Program „Sport i nowoczesny patriotyzm – budowanie wspólnoty młodych Polaków” jest realizowany dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

OPISY TURNIEJÓW

Święto Młodego Polaka

Turniej Małego Bohatera

Turniej dla Odważnych

Turniej Niepodległościowy

Turniej Solidarności

To wydarzenie sportowe, edukacyjne oraz patriotyczne skierowane dla przedszkolaków. Święto Młodego Polaka składa się z trzech części. W części pierwszej chłopcy biorą udział w różnych grach, zabawach czy rywalizacji. Berki, wyścigi, tor przeszkód czy zabawa w sprytne małpki to przykładowe formy, które najmłodsi uwielbiają i przy których doskonale się bawią.
Druga część ma charakter edukacyjny. Uczestnicy oglądają film, który opowiada o barwach narodowych, godle oraz hymnie narodowym. Chłopcy utrwalają wiedzę na temat, tak ważnych dla nas elementów naszej tożsamości narodowej.
W trzeciej części Święta Młodego Polaka młodzi piłkarze biorą udział w wydarzeniu dla nich najważniejszym. Nasi młodzi bohaterowie dopingowani przez Rodziców-kibiców grają prawdziwy mecz piłkarski.

To wydarzenie sportowe, edukacyjne oraz patriotyczne skierowane do sześciolatków. Turniej Małego Bohatera to zawody rozgrywane w formule bezpunktowej. W turnieju bierze udział 10 drużyn, które reprezentują różne kluby.
Motywem przewodnim turnieju są Zawiszacy, czyli najmłodsi harcerze czasów okupacji niemieckiej. Chłopcy poznają czym jest harcerstwo i jak wygląda życie szlachetnego harcerza.
Na koniec turnieju każdy otrzymuje taką samą nagrodę, ponieważ każdy z uczestników jest Małym Bohaterem, który ma wszystko, aby w przyszłości stać się szlachetną osobą.

To wydarzenie sportowe, edukacyjne oraz patriotyczne skierowane do siedmiolatków. Turniej dla Odważnych to zawody rozgrywane w formule bezpunktowej.
Motywem przewodnim turnieju jest polska husaria. Chłopcy poznają historie związane z dumą polskiego oręża.
Na koniec turnieju nagrodzona zostaje drużyna, która grała najodważniej, czyli bardzo dzielnie walczyła o zdobycie goli, ale równie mężnie broniła dostępu do własnej bramki. Wyróżnieni zostają również zawodnicy, którzy podczas turnieju wykazali się odważną postawą.

To wydarzenie sportowe, edukacyjne oraz patriotyczne skierowane do dziewięciolatków. Turniej Niepodległościowy to zawody, które kończą się ostateczną klasyfikacją.
Motywem przewodnim turnieju jest wolność. Młodzi piłkarze poznają historię związaną z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.
Oprócz rywalizacji sportowej chłopcy biorą udział w grze edukacyjnej, która zachęca do odważnego podejmowania decyzji.

To wydarzenie sportowe, edukacyjne oraz patriotyczne skierowane do gimnazjalistów. Turniej Solidarności to zawody, które kończą się ostateczną klasyfikacją.
Motywem przewodnim turnieju jest ruch „Solidarność”. Chłopcy poznają czym był PRL, a także historię ruchu „Solidarności” oraz jego wpływ na upadek komunizmu w Polsce.