Witryna zrealizowana dzięki:

Pierwszy Turniej Solidarności za nami

W dniach 10-11 grudnia po raz pierwszy organizowaliśmy piłkarski Turniej Solidarności dla gimnazjalistów. W zawodach wzięły udział takie zespoły jak: MKS Polonia Warszawa, Józefovia Józefów, Lida św. Rodzina (Białoruś), Przymierze Rodzin Bielany, Przymierze Rodzin Ursynów, Katolickie Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza oraz UKS Żagle.

Podczas turnieju gościliśmy dziewięciu Polaków z Lidy (Białoruś) oraz ich trenera, czyli ks. Jerzego. Chłopcy byli goszczeni przez Żaglowe rodziny. Zespół z Lidy mógł wziąć udział w naszym turnieju, ponieważ wcześniej (11 listopada) zwyciężył w Turnieju Niepodległości w Grodnie. Główną nagrodą ów turnieju był przyjazd na nasze zawody. Zatem polski zespół z Białorusi musiał reprezentować bardzo dobry poziom. Tak też było.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy przyjąć Polaków z Kresów. To bardzo interesujące doświadczenie dla nas wszystkich. Życie Polaków na Białorusi wiąże się z wieloma wyzwaniami, o których my na co dzień nie myślimy – powiedział organizator turnieju oraz trener zespołu gimnazjalistów Mateusz Nagórski.

Osią wydarzenia była sportowa rywalizacja. W sobotę chłopcy rywalizowali w dwóch grupach, a spotkania były rozgrywane w hali przy ulicy Polnej 7A (Warszawa-Śródmieście). W zależności od zajętego miejsca kolejnego dnia rywalizowali w ramach Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów. Żaglowcy zajęli 3 miejsce w grupie i znaleźli się w Lidze Europy. Tutaj nie mieli sobie równych i ostatecznie zajęli 1 miejsce w LE! Jakub Blankiewicz otrzymał nagrodę za najlepszego obrońcę turnieju. W Lidze Mistrzów minimalnie (jedną bramką) zwyciężył zespół michalickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza z Marek. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Lidy.

Niedziela była nasza! Lepiej czujemy się w hali, która jest większa, a tak było w przypadku niedzielnych rozgrywek. Świetne zawody rozegrał Antek Trojanowski. Był bardzo kreatywny, co zauważyły kamery TVP3 – powiedział trener Mateusz Nagórski.

Jednak nie samą piłką nożną żyli w tym czasie uczestnicy zawodów. Motywem przewodnim turnieju był ruch „Solidarność”, który wraz z Janem Pawłem II doprowadził do głębokich przemian w naszej części Europy. Uczestnicy zobaczyli zainscenizowane aresztowanie przez Zomowców, wzięli udział w pogadankach oraz wzięli udział w konkursie. Ponadto w ramach loterii fantowej zbierane były pieniądze dla Błażeja Cymermana. Ot, praktyczny wymiar solidarności. Niedzielę z kolei rozpoczęliśmy od Mszy świętej w Strumieniach, której przewodniczył ks. Jerzy.

Dziękujemy Rodzicom za ugoszczenie naszych Rodaków oraz wspaniałe prowadzenie kawiarenki!

Program „Sport i nowoczesny patriotyzm – budowanie wspólnoty młodych Polaków” w ramach, którego odbył się turniej, jest realizowany dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z Turnieju w TVP3:
http://warszawa.tvp.pl/28187726/11122016