Witryna zrealizowana dzięki:

Święto sportu i patriotyzmu – Turniej im. Żołnierzy Wyklętych (rocznik ’02)

W dniach 27.02-1.03 UKS Żagle zorganizował Turniej im. Żołnierzy Wyklętych. Było to wydarzenie nie tylko sportowe, ale również edukacyjne, kulturalne i patriotyczne. Polski Klub Sportowy Sokół Grodno, MKS Polonia Warszawa, Prądniczanka Kraków, PKS Serce Falenica, Bór Regut, KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie, FC B Akademia Piłkarska, Warszawska Akademia Piłki Nożnej oraz dwie drużyny UKS Żagle – oto wszyscy uczestnicy, którzy przez trzy dni poznawali historie żołnierzy niezłomnych oraz rywalizowali na hali sportowej.
Turniej rozpoczął się już w piątek wieczorem. Msza święta a następnie oficjalne rozpoczęcie w szkole Strumienie (Józefów).
Podczas wieczornicy została przybliżona młodym piłkarzom postać Henryka Kończykowskiego ps. Halicz, powstańca warszawskiego oraz żołnierza wyklętego. O bohaterze opowiedział Jarosław Wróblewski (autor książki „Zośkowiec”) oraz Andrzej Kończykowski, syn kombatanta.
To co łączy Was i Pana Henryka, tym wspólnym mianownikiem jest niezłomność i walka do końca – podkreślił Jarosław Wróblewski i dodał: – Przecież na boisku też toczy się walka nawet określenia są podobne bo ważny jest atak, obrona. Są celne strzały, ustawia się mur jak barykadę, aby ich nie przepuścić. Każdy mecz ma swoich bohaterów, a niezapomniane jest zwycięstwo gdy walczy się do końca i gol pada w ostatniej minucie. Powstańcy też walczyli do końca przez 63 dni, Żołnierze Wyklęci dopóki starczyło im sił. Pamiętajcie o nich.
Spotkanie zakończyło się wzruszającym mini-koncertem grupy Zbigniewa Siekierzyńskiego.
W sobotę rozpoczęliśmy rozgrywki piłkarskie. Rywalizacja była bardzo zacięta. Kibice mogli zobaczyć wiele pięknych akcji oraz bramek. Zespoły walczyły o awans do prestiżowej złotej grupy.
Oprócz meczów wszystkie drużyny wzięły udział w grze terenowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Było to unikatowe wydarzenie zarówno dla organizatorów, jak i uczestników.
To było niesamowite widzieć radość i zaangażowanie młodych piłkarzy. Uczestnicy gry mieli możliwość prowadzenia negocjacji, rozkładania i składania repliki broni, tworzenia szkicu terenu, poznawania biografii bohaterów. Widać było, że dla wielu z nich to świetna przygoda oraz żywa lekcja patriotyzmu i historii Polski – powiedział Michał Gawriłow z Młodych dla Polski.
W niedzielę nastąpiła walka o najwyższe laury. Najpierw rozstrzygnęło się zwycięstwo w grupie srebrnej. Prądniczanka Kraków udowodniła na co ją stać i bezapelacyjnie zdominowała wszystkich przeciwników.
– Młodziki Prądniczanki Kraków przeżyły wspaniałą przygodę biorąc udział w Turnieju im. Żołnierzy Wyklętych. To było dla nas bardzo cenne doświadczenie. Nie tylko sportowe, ale również edukacyjne. Wyjazd do Warszawy będzie na pewno długo wspominany przez nas również dlatego, że spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi. Dziękujemy! – powiedział trener Piotr Dobaj.
W grupie złotej zmierzyły się ze sobą zespoły Sokoła Grodno, Polonii Warszawa, Boru Regut, PKS Serce Falenica oraz UKS Żagle II Warszawa.
Mecze były bardzo wyrównane. Kibice którzy odwiedzili halę przy Poezji 5 nie mogli się nudzić.
Walka o zwycięstwo w Turnieju toczyła się do ostatniego spotkania pomiędzy UKS Żagle II a Polonią Warszawa.
Decydujące spotkanie było bardzo zacięte, hala głośno dopingowała. Ostatecznie zwyciężyliśmy 2:1 i zostaliśmy zwycięzcą całego Turnieju im. Żołnierzy Wyklętych!!!
Najlepszym zawodnikiem Turnieju został wybrany Władysław Czeczko (Sokół Grodno), najlepszym obrońcą Jakub Blankiewicz (UKS Żagle II), najlepszym bramkarzem Piotr Szewczyk (Polonia), najlepszym asystentem Mateusz Wirtek (Bór Regut) a najlepszym strzelcem Jan Krawczyk (KS Nadstal).

Serdecznie dziękujemy naszym patronom oraz partnerom: Szefowi Urzędu ds. Kombatantów oraz Osób Represjonowanych, Radiu Kampus, Przeglądowi Sportowemu, Instytutowi Pamięci Narodowej, Kibice Razem, MKS Polonii Warszawa, SuperDrob oraz Zinie!

Nade wszystko dziękujemy Żaglowym rodzinom za przyjęcie naszych Gości z Grodna oraz przygotowanie kawiarenki! DZIĘKUJEMY!!!

Ostateczna klasyfikacja:

Grupa złota:
1. UKS Żagle II Warszawa
2. Bór Regut
3. MKS Polonia Warszawa
4. Sokół Grodno
5. PKS Serce Falenica

Grupa srebrna
1. Prądniczanka Kraków
2. KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie
3. Warszawska Akademia Piłki Nożnej
4. UKS Żagle I Warszawa
5. FC B Akademia Piłkarska