Witryna zrealizowana dzięki:

Przedszkolni szachiści

Rozpoczął się trzeci rok, w którym dzieci poznają tajniki gry szachowej pod okiem mistrzyni szachowej Ewy Przeździeckiej. W tym roku szkolnym ze względu na bardzo duże zainteresowanie tą królewską grą utworzyliśmy aż trzy grupy zajęciowe.

Pierwsza grupę tworzą czterolatki, które poznały już nazwy figurek szachowych oraz ich miejsca na szachownicy. Teraz są w trakcie nauki ruchów i bicia poszczególnych bierek. Za nimi najważniejszy w całej armii – król, oraz figurki chodzące po 'długich’ liniach, czyli wieża i goniec. Przedszkolaki poprzez zabawę, np. zbieranie grzybków, ćwiczą ich poruszanie się po szachownicy.

Dwie pozostałe grupy tworzą pięciolatki. W pierwszej są dzieci, które nie miały raczej wcześniej styczności z szachami i one również, są na razie na etapie poznawania ruchów i bicia bierek szachowych. W drugiej podgrupie, obok nowych adeptów królewskiej gry, jest też kilkoro dzieci, które kontynuują swoją zeszłoroczną przygodę. Dzieci te częściowo uczestniczą w zajęciach w celu przypomnienia i utrwalenia poznanych w zeszłym roku wiadomości a częściowo w ramach ćwiczeń praktycznych rozgrywają między sobą partie szachowe.