Witryna zrealizowana dzięki:

Szachy podczas wakacji

Metlife Warsaw Najdorf Chess Festival (XVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa), to jeden z największych szachowych festiwali na świecie, corocznie odbywający się w Warszawie, w tym roku, w dniach 8-17 lipca 2017 r.
W czterech grupach turniejowych przy szachownicach zasiadła rekordowa liczba 633 uczestników z 28 krajów. Wśród nich, 32 arcymistrzów, w tym, kilku znakomitych Polaków jak Kacper Piorun, Kamil Dragun, Aleksander Miśta, Jacek Tomczak oraz nauczyciel naszej sekcji szachowej UKS Żagle Bartosz Heberla.
W Turnieju Szachowych Nadziei, dla dzieci do lat 10, wzięło udział 104 szachowych talentów. Wśród tych najmłodszych uczestników, z ramienia UKS Żagle wystartowali Antoni Góral i Dominik Nocek.
W klasyfikacji ogólnej Antoni zajął 42 miejsce, a Dominik miejsce 59. Natomiast, w klasyfikacji rocznikowej, dla dzieci do lat 8, Dominik uplasował się na 12 miejscu, a Antoni w grupie wiekowej do lat 10 zajął 13 miejsce.
Turniej Szachowych Nadziei, trwający dwa dni, rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, w tempie gry 60 minut na partię dla zawodnika.
Honorowy Patronat nad zawodami objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Ścisła Czołówka Polskich Szachistów na Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
W dniach 6-9 sierpnia 2017 r., w Hali Stulecia, we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W kategoriach wiekowych od 8 do 18 lat zagrała rekordowa liczba ponad 1000 zawodników z całej Polski, w tym, troje uczniów ze Szkoły Żagle: Dominik Nocek oraz bracia Jan i Antoni Góral.
W Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich, rozgrywanych na dystansie 11 rund w tempie 15 minut + 10 sekund na zawodnika, fantastycznie zagrał Dominik, który w swojej grupie wiekowej chłopców do lat 8, zajął wysokie 19 miejsce na 93 zawodników i zdobył 7 punktów na 11 możliwych. W kategorii chłopców do lat 12, dobry turniej rozegrał także Jan, który uplasował się na 79 miejscu na 139 zawodników z 5,5 punktami. Natomiast, w grupie wiekowej do lat 10, Antoni wywalczył 4 punkty.
W Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, w grupach wiekowych do lat 8 i 10 rozegrano 11 partii, w tempie 6 minut + 4 sekundy na zawodnika, natomiast w starszych grupach wiekowych od 12 do 18 lat, 22 partie (mecz i rewanż), w tempie 3 minuty + 2 sekundy. Dominik zajął wysokie 22 miejsce, natomiast Jan uplasował się na 63 miejscu a Antoni na 77 miejscu.
Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych to turniej bardzo wymagający, prawdziwy szachowy maraton. Trzeba wielkiej sprawności szachowej jak i wytrzymałości psychicznej i fizycznej, aby rozegrać od kilku do kilkunastu partii dziennie, przez kilka dni z rzędu.
Gratulacje dla naszych uczniów, którym za udział w Mistrzostwach Polski, o tak wysokiej randze, należą się ogromne słowa uznania.

Wakacje, to także czas na rozwijanie własnych zainteresowań…
Wakacje, dwa miesiące odpoczynku i zabawy, ale czy tylko? To także dobry czas na rozwijanie własnych zamiłowań i doskonalenie swoich umiejętności sportowych.
Tak też wykorzystał swój wolny czas, uczeń naszej sekcji szachowej UKS Żagle, Dominik Nocek z klasy 2b, który w czasie dwumiesięcznej przerwy od zajęć szkolnych, wziął udział w 12 turniejach szachowych, 6 razy stanął na podium, rozegrał w sumie 110 partii w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych i podwyższył swój ranking do 1600 punktów, zdobywając III kategorię szachową.
Postawił sobie cel, konsekwentnie do niego dążył, trenował i osiągnął to, czego pragnął.
Jak widać, każda chwila poświęcona na własne zainteresowania to dobra inwestycja, która nie tylko daje ogromną satysfakcję ale i przynosi korzyści.