Witryna zrealizowana dzięki:

Na Żaglowej Szachownicy

Podczas zajęć szachowych w klasach pierwszych chłopcy zostali zapoznani z podstawowymi zasadami obowiązującymi podczas rozgrywania partii szachowej. Są nimi: 1. Dotknięta figura idzie (czyli figurą, którą dotkniemy musimy zagrać choćby było to dla nas niekorzystne) oraz 2. Figura postawiona – stoi (oznacza to, że jeśli już postawimy coś na szachownicy to choćby było to złe posunięcie dla nas już nie wolno go zmienić na inne). Te fundamentalne zasady bardzo rygorystycznie egzekwowane przez bardziej doświadczonych szachistów i sędziów turniejów szachowych. Tutaj młodzi gracze stają tak naprawdę pierwszy raz przed największą tajemnicą edukacyjną szachów – MUSZĘ NAUCZYĆ SIĘ BRAĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE DECYZJE. Ten element jest ważny nie tylko podczas gry w szachy ale potem przekłada się na życie ukształtowanego już człowieka. Uczy się bowiem, że raz podjęta decyzja wiąże się z dalszymi konsekwencjami ale też, że za swoje wybory należy brać odpowiedzialność. W ten sposób przy okazji nauki sportowej formy szachów, dzieci mogą rozwijać w sobie cechy pożądane w dorosłym życiu. Dobitnie widać tutaj jak edukacja szachowa znacznie wykracza poza ramy zwykłego, sportowego treningu – mówi Adam Nojszewski – trener UKS „Żagle”.

Już 21 listopada nasi uczniowie wezmą udział w Drużynowych Mistrzostwach Szkół Podstawowych Mazowsza. Trzymamy kciuki za naszych szachistów i szachistki.