Witryna zrealizowana dzięki:

Turniej Solidarności 2017 – relacja

W dniach 16-17 grudnia po raz drugi organizowaliśmy piłkarski Turniej Solidarności dla uczniów 3 klasy gimnazjum oraz 1 liceum. W zawodach wzięły udział takie zespoły jak: Sercanie Postawy (Białoruś), KS Wesoła, Wicher Kobyłka, Przymierze Rodzin Ursynów, Katolickie Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza oraz UKS Żagle.

Podczas turnieju gościliśmy dziesięciu zawodników z Postaw (Białoruś), którzy posiadają polskie korzenie. Chłopcy byli goszczeni przez Żaglowe rodziny, zwiedzili Stadion Narodowy, oglądali mecz Legii z Wisłą Płock, a także zostali oprowadzenie przez przewodnika po Starym Mieście. Zespół z Postaw mógł wziąć udział w naszym turnieju, ponieważ wcześniej (11 listopada) zwyciężył w Turnieju Niepodległości w Grodnie. Główną nagrodą ów turnieju był przyjazd na nasze zawody. Zatem polski zespół z Białorusi musiał reprezentować bardzo dobry poziom. Tak też było.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy przyjąć Polaków z Kresów. To bardzo interesujące doświadczenie dla nas wszystkich. Życie Polaków na Białorusi wiąże się z wieloma wyzwaniami, o których my na co dzień nie myślimy – powiedział organizator turnieju oraz trener zespołu UKS Żagle Mateusz Nagórski.

Osią wydarzenia była sportowa rywalizacja. W sobotę chłopcy rywalizowali w dwóch grupach. W zależności od zajętego miejsca kolejnego dnia rywalizowali w ramach Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów.  Ostatecznie w Lidze Mistrzów zwyciężył zespół Wichru Kobyłka. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Postaw, a na trzecim UKS Żagle.

Jednak nie samą piłką nożną żyli w tym czasie uczestnicy zawodów. Motywem przewodnim turnieju był ruch „Solidarność”, który wraz z Janem Pawłem II doprowadził do głębokich przemian w naszej części Europy. Uczestnicy wzięli udział w pogadankach Michała Gawriłowa, historyka.

Turniej Solidarnosci